Sıkça Sorulan Sorular

  • Mükellef olarak gayri menkulunuze ait bilgiler ve Tapu sureti ile birlikte Mali Hizmetler Müdürlüğü Emlak ve Çevre Temizlik vergisi servisine müracaat edebilirsiniz.

  • Emlak vergisini 2 taksit halinde ödeyebilirsiniz. Emlak vergisinin 1. taksitini 31 Mayısa kadar, 2. taksitini 30 Kasıma kadar ödeyebilirsiniz. Bu tarihten sonra yapılan ödemelerde gecikme cezası uygulanır.

  • İş yerleri ve diğer faaliyette bulunan şahıslar faaliyet başlangıcında Mali Hizmetler Müdürlüğü Emlak ve Çevre Temizlik servisine gelerek bildirimde bulunacaklardır. Devamında Çevre Temizlik vergisini 2 taksit halinde ödeyebileceklerdir. Çevre Temizlik vergisinin 1. taksitini 31 Mayısa kadar, 2. taksitini 30 Kasım’a kadar ödeye bilir iseniz. Bu tarihten sonra yapılan ödemelerde gecikme cezası uygulanır.

  • Kişi iş yerinin tabelasını astığı anda İlan beyannamesini vermek zorundadır. Beyanda bulunmayan kişiler saha ekipleri tarafından tespit edildiğinde tutanak tutuluyor. Eğer 15 gün içinde beyan verilmezse belediyemiz tarafından cezai işlem uygulanacaktır.

  • İlan ve Reklam vergilerinin 1. taksitini Şubat ayında 2. taksitini Temmuz ayında ödeyebilirsiniz. Yeni mükelleflerimiz beyan verdiği andan itibaren 1 ay içinde ödeme yapmalıdır. Yeni mükellefler ödemeler ile ilgili beyan verieken birim tarafından bilgilendirilir.

  • Belediye sınırları içerisinde bulunan; İş yeri ruhsatında Oyun Salonu, Atari Salonu, Playstation Salonu, Canlı Müzik yapan çay Bahçeleri, Bar, Pavyon, Gazino, Gece Kulübü, Taverna, Diskotek, Kabare, Dancing, Bilardo, Masa Tenisi gibi işletmeler. Sinema, Tiyatro, Opera, Operet, Bale, Karagöz, Kukla ve Arta Oyunu, Konser, Sirk, Lünapark, Çalgı ve Müzikli Bahçeler ve Benzeri gibi faaliyet gösteren işletmeler eğlence vergisine tabidir.