Belediye Tarihçesi

ÇANAKKALE BOĞAZININ İNCİSİ

KEPEZ

Beldemiz Çanakkale’ye 4 km uzaklıkta İzmir yolu üzerinde, denizden 300 metre içeride küçük bir tepelik alan üzerinde kurulmuştur. Kepez 618 hektarlık bir yüzölçümüne sahiptir. Kepez hicri 1225, miladi 1810 yılında sadece Ayşe Sultan Vakfı’na ait bir arazi durumundadır. 18. yüzyıl başlarında Kalabaklı Köyü’nün “Kepezaltı” olarak adlandırılan bir mevkisi olduğu söylenmektedir. 1877 – 1878 Osmanlı – Rus Savaşı sonrası Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden 28 ailelik bir grubun Kepez’e yerleşmesi ile Kepez Köyü kurulmaya başlamıştır. Kepez uzun yıllar hamidiye olarak anılmıştır. İstanbul’da Mahmut Paşa Mahallesi sahibi Hamidi Alaca Mustafa Efendi’nin imzası ile Kepez’in mülk ve hakları buradaki göçmenlere dağıtılmıştır. Köy Hamidiye ismini bu kişiden almıştır. Resmi kayıtlarda bu işin Kalabaklı Köyü’ne bağlı olarak kullanılmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra denize uzanan büyük kaya ve seyranlık anlamına gelen KEPEZ adını almıştır. Ayrıca “Gelin duvağı” anlamındadır.

Kepez sahilde bir belde olarak yaz-kış yaşanabilir çevresi ile sağlık kampüsü haline gelmiştir. Beldemizde bulunan Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi, ÇOMÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi, Diyaliz Merkezi, Diş Hastanesinin yanı sıra bir sağlık ocağı bulunmaktadır.
Fen Lisesi’nin yeni binası Kepez sınırlamız içinde inşaatı devam etmektedir. Halen beldemizde Av. İbrahim Mutlu Lisesi, Hüseyin Akif Terzioğlu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ve Uygulama Oteli, ayrıca iki ilköğretim okulu bulunmaktadır. Kepez eğitim beldesi olma noktasında iddialıdır. Okurlarımızın çalışmalarını, başarılarını belediye olarak her zaman destekliyoruz. Kepez Belediyesi Gençlik Eğitim ve Kültür Merkezinde her yaştan belde halkına gönüllü eğitim hizmeti verilmektedir. Zengin bir kütüphanemiz, 20 kişilik bilgisayar laboratuarımız, iki etüd sınıfımız, iki okul öncesi 5 yaş sınıfımızda eğitim veriyoruz.

Bilgisayar, ingilizce, satranç, okuma-yazma kursu, yetişkin erkek ve bayanlar için halk oyunları kursları açtık. Kurslarımızı Çanakkale Halk Eğitim Merkezi ile planlıyor ve sertifika veriyoruz. Anne babalara yönelik özgüven ve aile içi iletişim, “Sağlık” konulu bilgilendirme toplantılarını STK’lar ile yürütüyoruz. ÇOMÜ Su Ürünleri Fakültesi ile Kepez’li balıkçılara yönelik katılım belgeli eğitim toplantısı yapıldı. Kepez Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu ilk konserini Çanakkale’nin, beldemizin tek 5 yıldızlı oteli olan Kolin Otel’de verdi. Yoğun bir ilginin olduğu konserde koromuz dinleyenerin gönül pencerelerinde bir hoş sadâ bıraktı. Kepez’de sağlıklı ve eğitimli bir gelecek için çalışıyoruz. Kepez Belediyesi Piknik alanı ve Halk Plajı yalnız Kepez halkına değil, dışarıdan gelen konuklarımıza da hizmet vermektedir. Kumsalı, gazinosu, çadırlı kamp yeri, duş ve tuvaletleri ile temiz ve güvenilir olan plajımıza talebin çok olması bizleri mutlu ediyor.

Kepez’de otomotiv sektörünün tüm temsilcileri Ford, Hyundai, Toyota, Renault, Opel ve Fiat markalarının satış ve servisleri bulunmaktadır. Doğallığını korumaya özen gösterdiğimiz Kepez Kordonu yalnız belde halkı için değil, Çanakkale kent gürültüsünden kaçanlar için de mehtap ve canlı müzikle buluşma yeridir. Karşı sahilde “Dur Yolcu” yazısına boğazın bu yakasından merhaba derken çocuk oyun parkı, fitness, çay bahçelerinde özgürlüğün tadı bir daha yaşanır.