Kepez Belediyesi 53. Geleneksel Büyük Yağlı Pehlivan Güreşlerimizi Coşkuyla Gerçekleştirdik

Kepez Belediyesi 53. Geleneksel Büyük Yağlı Pehlivan Güreşlerimizi Coşkuyla Gerçekleştirdik

Kepez Belediyesi 53. Geleneksel Büyük Yağlı Pehlivan Güreşlerimizi Coşkuyla Gerçekleştirdik 1600 1066 Kepez Belediyesi

Kepez Belediyesi 53. Geleneksel Büyük Yağlı Pehlivan Güreşlerimizi Coşkuyla Gerçekleştirdik.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramında, 53’üncü Geleneksel Büyük Yağlı Pehlivan Güreşlerimizi gerçekleştirdik.

19 Mayıs Pazar günü sabah Kepez meydanında Atatürk heykeline çelenk sunulması ile başlayan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı törenimizin ardından Kepez sahilinden 19 Mayıs Ahmet Taşcı Güreş Alanına kadar Kepez Belediyesi 53. Geleneksel Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri kortej yürüyüşü gerçekleştirdik.

Kepez 19 Mayıs Ahmet Taşcı Güreş Alanında Türkiye’nin ünlü başpehlivanları Yusuf Can Zeybek, İsmail Balaban, Osman Aynur, Orhan Okulu ve Recep Kara gibi isimler kol bağladı. Yağlı pehlivan güreşlerimize; CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, CHP Çanakkale İl başkanı Levent Gürbüz, CHP merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun, Çanakkale İl Genel Meclisi Başkanı Halil Ertuğrul, CHP’li ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri, iş insanları ve vatandaşlar katıldı. Güreş Ağalığını İş Adamı Lokman Eviş’ in yaptığı güreşlerimiz, halktan ve güreş severlerden yoğun bir ilgi gördü.

Güreş alanında konuşma yapan Belediye Başkanımız Sayın Birol Arslan, “Gerçekten çok coşkulu. Çanakkaleli, Kepezli, komşu ilçelerden, köylerden, komşu illerden gelen inanılmaz bir kalabalık var. Hemşehrilerimiz bugün bu güzel güreşleri izliyorlar. Kırkpınar’ın en kıymetli başpehlivanları ve ülkenin şu anda en başarılı, en formda başpehlivanları Kepez arenada. Güreş severler büyük ilgi gösterdi. Ayaklarına sağlık. Ülkenin en kıymetli pehlivanları bugün Kepez meydanda. Çok güzel güreşler oluyor. Burada güreş severleri misafir etmenin onurunu ve gururunu yaşıyorum. Her zaman söylüyorum bu güreşler bize muhtarlık dönemimizden miras” dedi.

Başpehlivanlık unvanını kazanan Ertuğrul Dağdeviren oldu.  Dağdeviren, mücadelenin ardından yaptığı konuşmada, geleneksel güreşlerin yaşatılmasının önemine dikkat çekti ve gençlerin bu spora yönlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Dağdeviren, “Bugün burada kazanmış olmak benim için büyük bir onur. Geleceğin pehlivanlarına örnek olmak ve bu geleneği yaşatmak hepimizin görevi” dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan,  ve Belediye Başkanımız Başkanı Birol Arslan ve protokol üyeleri tarafından dereceye giren pehlivanlara madalya ve kupalarını takdim edildi.